Responsive image

Sondela Family 3 Day Stage Race 2019 - Provisional Results


Thank you for participating in this event & well done on your result!!! Please rate the event and feel free to add a few comments if you wish.
5 = Excellent | 4 = Very good | 3 = Good | 2 = Poor | 1 = Very Poor

Please send any timing related enquiries to info@bouttime.co.za.
GC Results Split 1 Split 2 Split 3
Race No Name Category Age Group Dist Time Pace Pos Cat Dist Time Pace Overall Cat Dist Time Pace Overall Cat Dist Time Pace Overall Cat
1560 Brendan Havenga Male U23 Elite 120 04:27:01 26.96km/h 1 1 20 00:40:08 29.90km/h 4 1 60 02:22:10 25.32km/h 3 1 40 01:24:43 28.33km/h 1 1
1567 Regardt Van Hengel Male Youth 120 04:27:59 26.87km/h 2 1 20 00:40:07 29.91km/h 2 2 60 02:22:03 25.34km/h 2 2 40 01:25:48 27.97km/h 3 1
1005 Pieter-Jan Pretorius Male Junior 120 04:38:48 25.82km/h 3 1 20 00:40:08 29.90km/h 3 1 60 02:33:14 23.49km/h 5 1 40 01:25:26 28.09km/h 2 1
1454 Ian Els Male Youth 120 04:42:02 25.53km/h 4 2 20 00:40:06 29.93km/h 1 1 60 02:22:02 25.35km/h 1 1 40 01:39:54 24.02km/h 22 3
1572 Dawie Eybers Male Veteran 120 04:46:37 25.12km/h 5 1 20 00:41:32 28.89km/h 9 1 60 02:34:46 23.26km/h 6 1 40 01:30:19 26.57km/h 8 1
1562 Jacques Van Staden Male Youth 120 04:47:40 25.03km/h 6 3 20 00:41:27 28.95km/h 8 3 60 02:35:46 23.11km/h 8 3 40 01:30:26 26.54km/h 10 2
1583 Kyle Laing Male U23 Elite 120 04:48:08 24.99km/h 7 2 20 00:40:16 29.80km/h 5 2 60 02:39:46 22.53km/h 10 2 40 01:28:05 27.25km/h 5 2
1577 Dewet Conradie Male Elite 120 04:52:51 24.59km/h 8 1 20 00:46:50 25.62km/h 24 3 60 02:35:36 23.14km/h 7 2 40 01:30:24 26.55km/h 9 1
1113 Chris Reyneke Male Grand Masters 120 04:56:18 24.30km/h 9 1 20 00:42:41 28.11km/h 14 1 60 02:40:14 22.47km/h 11 1 40 01:33:23 25.70km/h 12 1
1344 Marcus Mabusela Male Elite 120 05:03:04 23.76km/h 10 2 20 00:42:41 28.11km/h 13 1 60 02:47:37 21.48km/h 13 3 40 01:32:46 25.87km/h 11 2
1199 Danie Enslin Male Masters 120 05:03:18 23.74km/h 11 1 20 00:49:27 24.27km/h 46 6 60 02:39:04 22.63km/h 9 1 40 01:34:46 25.33km/h 13 1
1415 Marcel Ingram Male Sub Veteran 120 05:03:35 23.72km/h 12 1 20 00:40:22 29.73km/h 6 1 60 02:52:55 20.82km/h 17 2 40 01:30:17 26.58km/h 7 1
1025, 1028 Sutton's ( Richard, Rimari) Mixed Team U23 Elite 120 05:09:06 23.29km/h 13 1 20 00:43:08 27.82km/h 15 1 60 02:50:46 21.08km/h 15 1 40 01:35:10 25.22km/h 15 1
1469 jp de jager Male Sub Junior 120 05:10:05 23.22km/h 14 1 20 00:42:41 28.11km/h 12 2 60 02:59:24 20.07km/h 22 1 40 01:27:59 27.28km/h 4 1
1076, 1095 Midstream College ( Keanu, Reece) Male Team Youth 120 05:12:07 23.07km/h 15 1 20 00:40:31 29.62km/h 7 1 60 03:01:20 19.85km/h 27 1 40 01:30:15 26.59km/h 6 1
1021 Steven Meiring Male Masters 120 05:12:42 23.03km/h 16 2 20 00:45:13 26.54km/h 19 2 60 02:50:51 21.07km/h 16 2 40 01:36:38 24.84km/h 18 2
1317 Johan Boonzaier Male Elite 120 05:15:51 22.80km/h 17 3 20 00:45:07 26.60km/h 18 2 60 02:25:53 24.68km/h 4 1 40 02:04:50 19.23km/h 61 4
1016 johan kidching Male Veteran 120 05:15:54 22.79km/h 18 2 20 00:47:36 25.21km/h 29 4 60 02:50:37 21.10km/h 14 2 40 01:37:41 24.57km/h 19 3
1475 Brian Maynard Male Masters 120 05:18:31 22.60km/h 19 3 20 00:42:40 28.13km/h 11 1 60 02:56:59 20.34km/h 19 3 40 01:38:51 24.28km/h 21 4
1485, 1516 TJ ( Jan, Timo) Male Team Sub Junior 120 05:19:56 22.50km/h 20 1 20 00:43:13 27.77km/h 16 1 60 03:00:22 19.96km/h 26 1 40 01:36:20 24.91km/h 17 1
1406 zuan jacobs Male Sub Junior 120 05:20:06 22.49km/h 21 2 20 00:42:40 28.13km/h 10 1 60 03:02:18 19.75km/h 28 2 40 01:35:07 25.23km/h 14 2
1574 johan erasmus Male Masters 120 05:23:20 22.27km/h 22 4 20 00:46:26 25.84km/h 22 3 60 02:59:09 20.09km/h 21 4 40 01:37:44 24.56km/h 20 3
1401, 1496 The van den Berg way ( Andre, Juan) Male Team Elite 120 05:28:03 21.95km/h 23 1 20 00:49:18 24.34km/h 38 1 60 02:53:32 20.75km/h 18 1 40 01:45:12 22.81km/h 34 1
1400 riaan de wet Male Sub Veteran 120 05:28:17 21.93km/h 24 2 20 00:53:15 22.54km/h 56 5 60 02:40:52 22.38km/h 12 1 40 01:54:09 21.02km/h 50 7
1471 Melissa Chaney Female Veteran 120 05:29:21 21.86km/h 25 1 20 00:47:51 25.08km/h 31 1 60 03:00:10 19.98km/h 24 1 40 01:41:19 23.69km/h 24 1
1566 Danie Van Hengel Male Veteran 120 05:29:27 21.85km/h 26 3 20 00:47:04 25.50km/h 26 3 60 02:59:41 20.04km/h 23 4 40 01:42:40 23.38km/h 29 4
1557 Hildegard Setzkorn Female Masters 120 05:29:56 21.82km/h 27 1 20 00:47:06 25.48km/h 28 1 60 03:02:31 19.72km/h 29 1 40 01:40:18 23.93km/h 23 1
1184 Marius Garbers Male Masters 120 05:29:59 21.82km/h 28 5 20 00:46:59 25.54km/h 25 4 60 03:00:14 19.97km/h 25 5 40 01:42:44 23.36km/h 30 5
1470 Herman Heinlein Male U23 Elite 120 05:33:43 21.58km/h 29 3 20 00:46:11 25.98km/h 20 3 60 03:05:40 19.39km/h 34 3 40 01:41:52 23.56km/h 25 3
1066 Jeffrey Johns Male Veteran 120 05:34:15 21.54km/h 30 4 20 00:48:18 24.84km/h 32 6 60 02:57:48 20.25km/h 20 3 40 01:48:09 22.19km/h 41 8
1155 Pierre Gourdain Male Veteran 120 05:37:29 21.33km/h 31 5 20 00:44:39 26.88km/h 17 2 60 03:06:44 19.28km/h 35 5 40 01:46:04 22.63km/h 37 7
1480 Werner Wiese Male Sub Veteran 120 05:37:46 21.32km/h 32 3 20 00:46:23 25.87km/h 21 2 60 03:07:51 19.16km/h 37 7 40 01:43:31 23.18km/h 32 4
1436 Rudolf De Villiers Male Sub Veteran 120 05:38:00 21.30km/h 33 4 20 00:46:39 25.72km/h 23 3 60 03:07:49 19.17km/h 36 6 40 01:43:32 23.18km/h 33 5
1420, 1445 Team Name 3 ( Graham, Jean-Luc) Male Team Masters 120 05:38:59 21.24km/h 34 1 20 00:47:06 25.48km/h 27 1 60 03:05:38 19.39km/h 33 1 40 01:46:14 22.59km/h 39 1
1182 Ruan Palm Male Sub Veteran 120 05:39:49 21.19km/h 35 5 20 00:54:45 21.92km/h 58 6 60 03:03:00 19.67km/h 30 3 40 01:42:03 23.52km/h 26 2
1383 Matthew Chapman Male Sub Veteran 120 05:40:13 21.16km/h 36 6 20 00:49:23 24.30km/h 41 4 60 03:05:25 19.42km/h 32 5 40 01:45:23 22.77km/h 36 6
1500 Frans Erwee Male Veteran 120 05:43:57 20.93km/h 37 6 20 00:47:47 25.11km/h 30 5 60 03:10:50 18.86km/h 40 6 40 01:45:18 22.79km/h 35 6
1556, 1559 Oldies ( Elizma, Gawie) Mixed Team Veteran 120 05:44:41 20.89km/h 38 1 20 00:48:29 24.75km/h 36 2 60 03:09:56 18.95km/h 39 1 40 01:46:16 22.58km/h 40 1
1409 Elna Naude Female Veteran 120 05:46:29 20.78km/h 39 2 20 00:49:26 24.28km/h 44 2 60 03:14:48 18.48km/h 45 2 40 01:42:15 23.47km/h 28 2
1563, 1564 because uber was busy ( Alecia, Marike) Female Team Elite 120 05:47:25 20.72km/h 40 1 20 00:48:32 24.73km/h 37 1 60 03:09:22 19.01km/h 38 1 40 01:49:30 21.92km/h 42 1
1140 Richard Friend Male Veteran 120 05:52:27 20.43km/h 41 7 20 01:03:22 18.94km/h 70 12 60 03:13:21 18.62km/h 44 9 40 01:35:42 25.08km/h 16 2
1578 Shaun Otty Male Veteran 120 05:53:06 20.39km/h 42 8 20 00:49:42 24.14km/h 48 8 60 03:12:01 18.75km/h 43 8 40 01:51:22 21.55km/h 45 9
1195 Pieter Claasen Male Sub Veteran 120 05:54:04 20.34km/h 43 7 20 01:08:39 17.48km/h 77 7 60 03:03:14 19.65km/h 31 4 40 01:42:10 23.49km/h 27 3
1448 Deon Van Den Berg Male Masters 120 05:54:14 20.33km/h 44 6 20 00:49:19 24.33km/h 39 5 60 03:11:04 18.84km/h 41 6 40 01:53:49 21.09km/h 48 6
1407 Nico Van Vollenhoven Male Veteran 120 05:54:24 20.32km/h 45 9 20 00:49:23 24.30km/h 42 7 60 03:11:09 18.83km/h 42 7 40 01:53:50 21.08km/h 49 10
1497 Team Name 7 ( Ailsa, Johan) Male Team Masters 120 06:09:30 19.49km/h 47 3 20 00:51:54 23.12km/h 54 3 60 03:27:55 17.31km/h 49 3 40 01:49:39 21.89km/h 44 3
1497 Team Name 7 ( Ailsa, Johan) Male Team Masters 120 06:09:30 19.49km/h 47 3 20 00:51:54 23.12km/h 54 3 60 03:27:55 17.31km/h 49 3 40 01:49:39 21.89km/h 44 3
4108 Deryck Rayfield Male Grand Masters 120 06:15:54 19.15km/h 48 2 20 00:50:31 23.75km/h 49 2 60 03:32:49 16.92km/h 56 2 40 01:52:33 21.32km/h 47 2
1571 Chantelle Eybers Female Veteran 120 06:16:03 19.15km/h 49 3 20 00:49:27 24.27km/h 45 3 60 03:29:29 17.19km/h 53 3 40 01:57:05 20.50km/h 52 3
1088, 1109 Team Name 4 ( Paul, Pieter) Male Team Sub Veteran 120 06:20:11 18.94km/h 50 1 20 00:55:19 21.69km/h 61 1 60 03:25:06 17.55km/h 47 1 40 01:59:46 20.04km/h 58 1
1575 Malan Coetsee Male Elite 120 06:20:33 18.92km/h 51 4 20 00:49:20 24.32km/h 40 4 60 03:20:02 18.00km/h 46 4 40 02:11:09 18.30km/h 67 5
2469 Lizelle Burger Female Sub Veteran 120 06:25:01 18.70km/h 52 1 20 00:58:25 20.54km/h 65 1 60 03:29:29 17.19km/h 52 1 40 01:57:06 20.50km/h 53 1
1422 Eckhard Dednam Male Sub Junior 120 06:25:38 18.67km/h 53 3 20 00:48:21 24.82km/h 33 3 60 03:45:26 15.97km/h 62 3 40 01:51:50 21.46km/h 46 3
1586 Herman Kirstein Male Veteran 120 06:26:54 18.61km/h 54 10 20 00:55:19 21.69km/h 62 10 60 03:32:13 16.96km/h 55 11 40 01:59:21 20.11km/h 57 11
1006, 1085 Coetser ( Alice, Stephen) Mixed Team Masters 120 06:27:11 18.60km/h 55 1 20 00:58:22 20.56km/h 64 1 60 03:31:29 17.02km/h 54 1 40 01:57:19 20.46km/h 55 1
1498, 1546 Team Oakley ( David, Jean) Male Team Junior 120 06:29:15 18.50km/h 56 1 20 00:48:27 24.77km/h 35 1 60 03:45:16 15.98km/h 61 1 40 01:55:31 20.78km/h 51 1
1585 Henk Venter Male Masters 120 06:30:34 18.43km/h 57 7 20 00:54:48 21.90km/h 59 7 60 03:36:47 16.61km/h 58 7 40 01:58:58 20.17km/h 56 7
1437 Tracey Reynolds Female Veteran 120 06:33:22 18.30km/h 58 4 20 00:51:07 23.48km/h 50 5 60 03:45:07 15.99km/h 60 5 40 01:57:06 20.50km/h 54 4
1541 brenda edwards Female Veteran 120 06:37:27 18.12km/h 59 5 20 00:49:39 24.17km/h 47 4 60 03:41:20 16.27km/h 59 4 40 02:06:27 18.98km/h 64 5
1584 renier dednam Male Veteran 120 06:42:57 17.87km/h 60 11 20 00:51:09 23.46km/h 51 9 60 03:45:59 15.93km/h 63 12 40 02:05:49 19.08km/h 63 12
1428, 1429 The In-Laws ( Coenie, Gerrie) Male Team Veteran 120 06:43:05 17.86km/h 61 1 20 00:53:03 22.62km/h 55 1 60 03:36:27 16.63km/h 57 1 40 02:13:35 17.97km/h 72 2
1582 Johan De Ru Male Veteran 120 06:45:05 17.77km/h 62 12 20 01:33:53 12.78km/h 84 14 60 03:28:26 17.27km/h 50 10 40 01:42:45 23.36km/h 31 5
1561 Jacobus Vosloo Male Youth 120 06:53:10 17.43km/h 63 4 20 00:49:24 24.29km/h 43 4 60 03:51:10 15.57km/h 65 4 40 02:12:34 18.10km/h 71 4
1473, 1493 BrenCor Jaagduiwels ( Brendan, Corrie) Male Team Sub Veteran 120 06:56:51 17.27km/h 64 2 20 00:56:48 21.13km/h 63 2 60 03:57:23 15.17km/h 68 2 40 02:02:39 19.57km/h 60 2
1146 Claire Sands Female Masters 120 07:05:21 16.93km/h 65 2 20 01:01:20 19.57km/h 68 2 60 03:52:35 15.48km/h 66 2 40 02:11:24 18.26km/h 69 2
1032, 1073 Rosewood ( Christiaan, Francois) Male Team U23 Elite 120 07:07:31 16.84km/h 66 1 20 01:06:29 18.05km/h 73 1 60 03:51:06 15.58km/h 64 1 40 02:09:55 18.47km/h 66 1
1581 Jessica Greyling Female U23 Elite 120 07:15:24 16.54km/h 67 1 20 00:54:00 22.22km/h 57 1 60 04:16:11 14.05km/h 69 1 40 02:05:12 19.17km/h 62 1
1486, 1549 Wheels and Wine ( Frances, Gert) Mixed Team Veteran 120 07:37:40 15.73km/h 68 2 20 00:48:22 24.81km/h 34 1 60 03:28:42 17.25km/h 51 2 40 03:20:34 11.97km/h 83 2
1017 Sean Ebersohn Male Masters 120 07:37:47 15.73km/h 69 8 20 00:55:16 21.71km/h 60 8 60 04:28:38 13.40km/h 73 9 40 02:13:52 17.93km/h 73 9
1576 Talitha Coetsee Female Elite 120 07:40:14 15.64km/h 70 1 20 00:58:27 20.53km/h 66 1 60 04:30:36 13.30km/h 74 1 40 02:11:10 18.30km/h 68 1
1078, 1196 Team Name 8 ( Danny, Rene) Mixed Team Elite 120 07:43:18 15.54km/h 71 1 20 01:08:14 17.59km/h 75 1 60 04:23:25 13.67km/h 71 1 40 02:11:38 18.23km/h 70 1
1061 Jon-Paul Almeida Male Elite 120 07:50:06 15.32km/h 72 5 20 00:51:14 23.42km/h 52 5 60 05:12:38 11.52km/h 83 5 40 01:46:13 22.60km/h 38 3
1041 Hilde Enslin Female Masters 120 07:53:08 15.22km/h 73 3 20 01:06:52 17.95km/h 74 3 60 04:25:16 13.57km/h 72 3 40 02:21:00 17.02km/h 76 3
1558 Philip Botha Male Masters 120 07:55:54 15.13km/h 74 9 20 01:01:08 19.63km/h 67 9 60 04:20:58 13.79km/h 70 8 40 02:33:47 15.61km/h 79 10
1444, 1565 G&B ( George, Jaco) Male Team Veteran 120 07:57:03 15.09km/h 75 2 20 01:03:45 18.82km/h 71 2 60 04:45:31 12.61km/h 75 2 40 02:07:46 18.78km/h 65 1
1403 Quentin Whittal Male Veteran 120 08:05:09 14.84km/h 76 13 20 01:03:19 18.95km/h 69 11 60 04:47:29 12.52km/h 77 14 40 02:14:20 17.87km/h 74 13
1579 Apie De Beer Male Masters 120 08:19:02 14.43km/h 77 10 20 01:09:14 17.33km/h 79 10 60 05:07:57 11.69km/h 79 10 40 02:01:50 19.70km/h 59 8
1047, 1114 Die Pienaars ( Marius, Ockert) Male Team U23 Elite 120 08:29:30 14.13km/h 78 2 20 01:09:03 17.38km/h 78 2 60 04:46:44 12.56km/h 76 2 40 02:33:42 15.61km/h 78 2
1010, 1064 Team Name 9 ( Heindrich, Marelize) Mixed Team Elite 120 08:34:50 13.99km/h 79 2 20 01:08:23 17.55km/h 76 2 60 05:11:35 11.55km/h 81 2 40 02:14:51 17.80km/h 75 2
1224, 1293 Team Name 1 ( Kristy, Yanx) Female Team Sub Veteran 120 08:48:02 13.64km/h 80 1 20 01:05:41 18.27km/h 72 1 60 05:00:34 11.98km/h 78 1 40 02:41:47 14.83km/h 80 1
1447 Henk Grobbelaar Male Veteran 120 08:50:44 13.57km/h 81 14 20 01:33:20 12.86km/h 83 13 60 03:56:15 15.24km/h 67 13 40 03:21:08 11.93km/h 84 14
1129 Michaela De Vallier Female Elite 120 08:50:47 13.56km/h 82 2 20 01:11:48 16.71km/h 82 2 60 05:12:39 11.51km/h 84 2 40 02:26:19 16.40km/h 77 2
1029, 1069 2 wheel warriors ( Chenene, Conrad) Mixed Team Elite 120 09:04:44 13.22km/h 83 3 20 01:09:54 17.17km/h 81 3 60 05:12:38 11.52km/h 82 3 40 02:42:11 14.80km/h 81 3
1413, 1461 Mini Me ( Carlos, Donovan) Male Team Sub Veteran 120 09:30:34 12.62km/h 84 3 20 01:09:51 17.18km/h 80 3 60 05:07:58 11.69km/h 80 3 40 03:12:45 12.45km/h 82 3