MTB Colour Ride - 26km - Provisional Results

Important Information
  • BoutTime will automatically sent all results to Discovery Vitality on the Wednesday after the event. This will allow athletes to raise enquiries with BoutTime first in order to prevent dealing with Discovery directly(which is more cumbersome).
  • All time keeping disputes must be logged within 48 hours after the event to info@bouttime.co.za. This include on-route distance changes, starting in the wrong batch, number swops between friends/family etc

Thank you for participating in this event & well done on your result!!!

Please rate the event and feel free to add a few comments if you wish.


  Use the Ctrl+F keys on your keyboard to search for a first or last name

Pos Race No Name Name Time Time
Pace
Gender Gen Pos Gen Pos
(Cat Pos)
Category Cat Pos Club Pace
1 1190 Maria Hilse Maria Hilse
1190 Female (Veteran)
01:02:40.8 01:02:40.8
24.89km/h
1
(1)
Female 1 Veteran 1 24.89km/h
2 1346 casper jan hendrik kruger casper jan hendrik kruger
1346 Male (Sub Junior)
01:10:21.1 01:10:21.1
22.17km/h
1
(1)
Male 1 Sub Junior 1 22.17km/h
3 1265 Pietas Van Aswegen Pietas Van Aswegen
1265 Male (Veteran)
01:10:40.5 01:10:40.5
22.08km/h
2
(1)
Male 2 Veteran 1 Pretoria Military Cycling Club 22.08km/h
4 1353 Thabo Kekae Thabo Kekae
1353 Male (Veteran)
01:10:53.2 01:10:53.2
22.01km/h
3
(2)
Male 3 Veteran 2 22.01km/h
5 1259 Bendina Smit Bendina Smit
1259 Female (Masters)
01:13:25.8 01:13:25.8
21.25km/h
2
(1)
Female 2 Masters 1 Pretoria Military Cycling Club 21.25km/h
6 1237 Alvina Berg Alvina Berg
1237 Female (Masters)
01:13:33.2 01:13:33.2
21.21km/h
3
(2)
Female 3 Masters 2 21.21km/h
7 1315 Tjaart Jnr de Wet Tjaart Jnr de Wet
1315 Male (Youth)
01:15:21.2 01:15:21.2
20.70km/h
4
(1)
Male 4 Youth 1 Team de Wet 20.70km/h
8 1333 Hendrik Du Preez Hendrik Du Preez
1333 Male (Grand Masters)
01:15:21.6 01:15:21.6
20.70km/h
5
(1)
Male 5 Grand Masters 1 20.70km/h
9 1286 Charl Vorster Charl Vorster
1286 Male (Veteran)
01:18:10.1 01:18:10.1
19.96km/h
6
(3)
Male 6 Veteran 3 19.96km/h
10 1332 ALBERT VAN NIEKERK ALBERT VAN NIEKERK
1332 Male (Sub Veteran)
01:18:29.2 01:18:29.2
19.88km/h
7
(1)
Male 7 Sub Veteran 1 19.88km/h
11 1348 De Wet Du Preez De Wet Du Preez
1348 Male (Sub Junior)
01:18:32.6 01:18:32.6
19.86km/h
8
(2)
Male 8 Sub Junior 2 19.86km/h
12 1282 Marjoné Strydom Marjoné Strydom
1282 Female (Youth)
01:20:38.5 01:20:38.5
19.35km/h
4
(1)
Female 4 Youth 1 LCC 19.35km/h
13 1284 Ludi Geyser Ludi Geyser
1284 Male (Masters)
01:20:43.7 01:20:43.7
19.33km/h
9
(1)
Male 9 Masters 1 19.33km/h
14 1246 Werner Swart Werner Swart
1246 Male (Veteran)
01:21:37.3 01:21:37.3
19.11km/h
10
(4)
Male 10 Veteran 4 19.11km/h
15 1241 Reinhardt Vorster Reinhardt Vorster
1241 Male (Sub Junior)
01:22:05.6 01:22:05.6
19.01km/h
11
(3)
Male 11 Sub Junior 3 19.01km/h
16 1279 Rodney Scott Rodney Scott
1279 Male (Grand Masters)
01:24:35.8 01:24:35.8
18.44km/h
12
(2)
Male 12 Grand Masters 2 18.44km/h
17 1272 Jaco Brink Jaco Brink
1272 Male (Sub Junior)
01:25:22.8 01:25:22.8
18.27km/h
13
(4)
Male 13 Sub Junior 4 18.27km/h
18 1339 Marco Terblanche Marco Terblanche
1339 Male (Youth)
01:25:49.8 01:25:49.8
18.18km/h
14
(2)
Male 14 Youth 2 Pretoria Military Cycling Club 18.18km/h
19 1338 Rossouw Hart Rossouw Hart
1338 Male (Masters)
01:29:50.2 01:29:50.2
17.37km/h
15
(2)
Male 15 Masters 2 17.37km/h
20 1266 Sean Webber Sean Webber
1266 Male (Elite)
01:30:14.8 01:30:14.8
17.29km/h
16
(1)
Male 16 Elite 1 17.29km/h
21 1267 Hannes Fischer Hannes Fischer
1267 Male (Elite)
01:30:20.1 01:30:20.1
17.27km/h
17
(2)
Male 17 Elite 2 17.27km/h
22 1238 Werni Gruenefelder Werni Gruenefelder
1238 Male (Nippers)
01:30:20.6 01:30:20.6
17.27km/h
18
(1)
Male 18 Nippers 1 17.27km/h
23 1291 Conrad Botha Conrad Botha
1291 Male (Sprogs)
01:30:32.9 01:30:32.9
17.23km/h
19
(1)
Male 19 Sprogs 1 Swartkop Laerskool 17.23km/h
24 1227 Marlien Van Hengel Marlien Van Hengel
1227 Female (Sub Junior)
01:38:41.2 01:38:41.2
15.81km/h
5
(1)
Female 5 Sub Junior 1 15.81km/h
25 1307 Stefan Moller Stefan Moller
1307 Male (Sub Veteran)
01:38:50.4 01:38:50.4
15.78km/h
20
(2)
Male 20 Sub Veteran 2 15.78km/h
26 1342 Pierre Visser Pierre Visser
1342 Male (Elite)
01:38:55.7 01:38:55.7
15.77km/h
21
(3)
Male 21 Elite 3 15.77km/h
27 1314 Evan Stoltz Evan Stoltz
1314 Male (Sub Junior)
01:40:42.2 01:40:42.2
15.49km/h
22
(5)
Male 22 Sub Junior 5 15.49km/h
28 1355 werner SCHOEMAN werner SCHOEMAN
1355 Male (Veteran)
01:41:32.9 01:41:32.9
15.36km/h
23
(5)
Male 23 Veteran 5 15.36km/h
29 1354 herman maree herman maree
1354 Male (Elite)
01:41:34.1 01:41:34.1
15.36km/h
24
(4)
Male 24 Elite 4 15.36km/h
30 1356 Philip Khwinana Philip Khwinana
1356 Male (Veteran)
01:43:51.3 01:43:51.3
15.02km/h
25
(6)
Male 25 Veteran 6 15.02km/h
32 1351 Philip Smit Philip Smit
1351 Male (Veteran)
01:43:51.9 01:43:51.9
15.02km/h
27
(8)
Male 27 Veteran 8 15.02km/h
32 1351 Philip Smit Philip Smit
1351 Male (Veteran)
01:43:51.9 01:43:51.9
15.02km/h
27
(8)
Male 27 Veteran 8 15.02km/h
33 1359 Michael Mills Michael Mills
1359 Male (Elite)
01:45:55.7 01:45:55.7
14.73km/h
28
(5)
Male 28 Elite 5 14.73km/h
34 1244 Stiaan Gruenefelder Stiaan Gruenefelder
1244 Male (Sprogs)
01:48:23.1 01:48:23.1
14.39km/h
29
(2)
Male 29 Sprogs 2 14.39km/h
35 1260 Tjaart de Wet Tjaart de Wet
1260 Male (Masters)
01:48:57.2 01:48:57.2
14.32km/h
30
(3)
Male 30 Masters 3 Team de Wet 14.32km/h
36 1305 Yulanda Sadie Yulanda Sadie
1305 Female (Masters)
01:49:14.7 01:49:14.7
14.28km/h
6
(3)
Female 6 Masters 3 14.28km/h
37 1231 Jason Brook Jason Brook
1231 Male (Sub Junior)
01:50:22.4 01:50:22.4
14.13km/h
31
(6)
Male 31 Sub Junior 6 14.13km/h
38 1211 Peter Brook Peter Brook
1211 Male (Masters)
01:50:27.1 01:50:27.1
14.12km/h
32
(4)
Male 32 Masters 4 Trailwolf 14.12km/h
39 1232 Quinton Enslin Quinton Enslin
1232 Male (Elite)
01:51:52.1 01:51:52.1
13.95km/h
33
(6)
Male 33 Elite 6 13.95km/h
40 1235 Almi Van Wyk Almi Van Wyk
1235 Female (Sub Veteran)
01:51:54.3 01:51:54.3
13.94km/h
7
(1)
Female 7 Sub Veteran 1 13.94km/h
41 1024 Pieter Janse van Rensburg Pieter Janse van Rensburg
1024 Male (Veteran)
01:52:34.2 01:52:34.2
13.86km/h
34
(9)
Male 34 Veteran 9 LCC 13.86km/h
42 1273 Tanja Els Tanja Els
1273 Female (Sub Veteran)
01:53:35.8 01:53:35.8
13.73km/h
8
(2)
Female 8 Sub Veteran 2 13.73km/h
43 1163 Martin Vermeulen Martin Vermeulen
1163 Male (Youth)
01:53:44.2 01:53:44.2
13.72km/h
35
(3)
Male 35 Youth 3 13.72km/h
44 1188 Frederik van der Wath Frederik van der Wath
1188 Male (Sub Veteran)
01:54:25.6 01:54:25.6
13.63km/h
36
(3)
Male 36 Sub Veteran 3 TrailWolf 13.63km/h
45 1044 Linda Du Plessis Linda Du Plessis
1044 Female (Masters)
01:57:36.4 01:57:36.4
13.27km/h
9
(4)
Female 9 Masters 4 LCC - Lynnwood 13.27km/h
46 1037 Joey Roux Joey Roux
1037 Female (Masters)
01:57:39.5 01:57:39.5
13.26km/h
10
(5)
Female 10 Masters 5 13.26km/h
47 1343 Aiden Lundie Aiden Lundie
1343 Male (Sprogs)
02:00:25.3 02:00:25.3
12.96km/h
37
(3)
Male 37 Sprogs 3 12.96km/h
48 1295 Johan Kemp Johan Kemp
1295 Male (Masters)
02:00:34.7 02:00:34.7
12.94km/h
38
(5)
Male 38 Masters 5 12.94km/h
49 1337 Pieter Kruger Pieter Kruger
1337 Male (Grand Masters)
02:01:50.9 02:01:50.9
12.80km/h
39
(3)
Male 39 Grand Masters 3 12.80km/h
50 1292 Catherine Beretta Catherine Beretta
1292 Female (Elite)
02:04:24.4 02:04:24.4
12.54km/h
11
(1)
Female 11 Elite 1 12.54km/h
51 1203 Richard Archbell Richard Archbell
1203 Male (Sub Veteran)
02:04:24.8 02:04:24.8
12.54km/h
40
(4)
Male 40 Sub Veteran 4 12.54km/h
52 1341 Ilse Brink Ilse Brink
1341 Female (Veteran)
02:04:37.8 02:04:37.8
12.52km/h
12
(2)
Female 12 Veteran 2 12.52km/h
53 1287 serati tshenyi serati tshenyi
1287 Male (Masters)
02:04:44.2 02:04:44.2
12.51km/h
41
(6)
Male 41 Masters 6 12.51km/h
54 1234 Shaun Pfeifer Shaun Pfeifer
1234 Male (Elite)
02:07:14.0 02:07:14.0
12.26km/h
42
(7)
Male 42 Elite 7 12.26km/h
55 1309 Peet Esterhuizen Peet Esterhuizen
1309 Male (Elite)
02:07:17.1 02:07:17.1
12.26km/h
43
(8)
Male 43 Elite 8 12.26km/h
56 1352 Andre Smit Andre Smit
1352 Male (Masters)
02:09:55.4 02:09:55.4
12.01km/h
44
(7)
Male 44 Masters 7 12.01km/h
57 1263 Michael Berg Michael Berg
1263 Male (Masters)
02:12:32.2 02:12:32.2
11.77km/h
45
(8)
Male 45 Masters 8 11.77km/h
58 1221 Jadin Bosch Jadin Bosch
1221 Male (Sprogs)
02:23:31.9 02:23:31.9
10.87km/h
46
(4)
Male 46 Sprogs 4 10.87km/h
59 1294 JOLINDIE WILKE JOLINDIE WILKE
1294 Female (Sub Veteran)
02:24:01.1 02:24:01.1
10.83km/h
13
(3)
Female 13 Sub Veteran 3 10.83km/h
60 1290 Sonja Brink Sonja Brink
1290 Female (Youth)
02:26:45.6 02:26:45.6
10.63km/h
14
(2)
Female 14 Youth 2 10.63km/h
61 1229 Noelle Pruis Noelle Pruis
1229 Female (Elite)
02:28:40.6 02:28:40.6
10.49km/h
15
(2)
Female 15 Elite 2 10.49km/h
62 1258 Veronique Jordaan Veronique Jordaan
1258 Female (Sub Veteran)
02:28:41.5 02:28:41.5
10.49km/h
16
(4)
Female 16 Sub Veteran 4 10.49km/h
63 1209 Hendriette Bosch Hendriette Bosch
1209 Female (Sub Veteran)
02:50:04.2 02:50:04.2
9.17km/h
17
(5)
Female 17 Sub Veteran 5 9.17km/h